Key Commercial Data
| Orderkey | 1089344 |
|---|---|
| Packing unit | 1 |
| GTIN | 4055626892627 |
| Custom tariff number | 85364900 |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|---|
| Note | Do not connect adjacent channels to SELV/PELV and FELV. |
| No additional touch protection is required when using a SELV/PELV voltage (≤ 25 V AC or 60 V DC). | |
| At least one functional insulation against adjacent modules is complied with (in the support rail direction). If the application has stricter requirements for the insulation (basic insulation or reinforced insulation), they must be realized by applying suitable measures (e. g. partition plates). | |
| Do not use for isolation |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 80 °C |
| Degree of protection | IP20 |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
|---|---|
| Input voltage range in reference to UN | 0.8 … 1.2 |
| Typical input current at UN | 7 mA |
| Typical response time | 5 ms |
| Typical release time | 6 ms |
| Status display/channel | green LED |
Output data
| Contact type | 1 N/O contact |
|---|---|
| Contact material | AgSnO |
| Maximum switching voltage | 24 V DC |
| Minimum switching voltage | 5 V (100 mA) |
| Limiting continuous current | 2 A (at 23 °C, protected by fuse (2 AT)) |
| 1.7 A (at 50 °C, protected by fuse (2 AT)) | |
| Min. switching current | 1 mA (24 V) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 48 W |
General
| Mechanical service life | 2x 107cycles |
|---|---|
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mounting position | any |
| Assembly instructions | In rows with zero spacing |
Connection data
| Connection name | Controller level |
|---|---|
| Connection method | Yokogawa KS-compatible |
| Number of connections | 2 |
| Number of positions | 50 |
Connection data 2
| Connection name | Field level |
|---|---|
| Connection method | Screw connection |
| Number of connections | 32 |
| Number of positions | 2 |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |
Connection data 3
| Connection name | Supply |
|---|---|
| Connection method | Screw connection |
| Number of connections | 4 |
| Number of positions | 2 |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |
Supported controller
| Controller | YOKOGAWA CENTUM VP |
|---|---|
| – suitable I/O card | ADV551 |
| ADV561 | |
| NFDV551 | |
| NFDV561 |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | DIN EN 50178 |
|---|---|
| Rated insulation voltage | 50 V AC |
| Rated surge voltage | 0.5 kV (basic insulation) |
| Pollution degree | 2 |
| Overvoltage category | II |
Environmental Product Compliance
| REACh SVHC | Lead 7439-92-1 |
|---|---|
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |






