Key Commercial Data
| Orderkey | 2970196 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 599 (C-7-2015) |
| GTIN | 4017918087685 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 2.800 g |
| Custom tariff number | 85369010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 70 °C |
General
| Max. perm. operating voltage | 250 V AC/DC |
|---|---|
| Max. perm. current (per branch) | 3 A |
| Number of positions | 32 |
| Mounting position | any |
Connection data for connection 1
| Connection name | PCB connection |
|---|---|
| Connection in acc. with standard | IEC / EN |
| Connection method | Screw connection |
| Stripping length | 7 mm |
| Screw thread | M3 |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 14 |
| Number of connections | 1 |
| Number of positions | 32 |
Connection data for connection 2
| Connection name | PCB connection |
|---|---|
| Connection in acc. with standard | IEC / EN |
| Connection method | Screw connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Screw thread | M3 |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |
| Number of connections | 1 |
| Number of positions | 32 |




