Key Commercial Data
| Orderkey | 2902040 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 72 (C-5-2017) |
| GTIN | 4046356652063 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 97.500 g |
| Custom tariff number | 85437090 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
Input data
| Number of inputs | 1 |
|---|---|
| Configurable/programmable | Yes |
| Voltage input signal | 0 V … 5 V (via DIP switch) |
| 1 V … 5 V (via DIP switch) | |
| -5 V … 5 V (via DIP switch) | |
| 0 V … 10 V (via DIP switch) | |
| 2 V … 10 V (via DIP switch) | |
| -10 V … 10 V (via DIP switch) | |
| 0 V … 20 V (via DIP switch) | |
| 4 V … 20 V (via DIP switch) | |
| -20 V … 20 V (via DIP switch) | |
| 0 V … 24 V (via DIP switch) | |
| 4.8 V … 24 V (via DIP switch) | |
| -24 V … 24 V (via DIP switch) | |
| 0 V … 30 V (via DIP switch) | |
| 6 V … 30 V (via DIP switch) | |
| -30 V … 30 V (via DIP switch) | |
| Current input signal | 0 mA … 20 mA (via DIP switch) |
| 4 mA … 20 mA (via DIP switch) | |
| -20 mA … 20 mA (via DIP switch) | |
| max. input voltage | 33 V |
| Max. input current | 24 mA |
| Input resistance of voltage input | > 1000 kΩ |
| Input resistance current input | approx. 63 Ω (+ 0.7 V for test diode) |
Output data
| Number of outputs | 1 |
|---|---|
| Configurable/programmable | Yes |
| Voltage output signal | 0 V … 5 V (via DIP switch) |
| 1 V … 5 V (via DIP switch) | |
| -5 V … 5 V (via DIP switch) | |
| 0 V … 10 V (via DIP switch) | |
| 2 V … 10 V (via DIP switch) | |
| -10 V … 10 V (via DIP switch) | |
| Current output signal | 0 mA … 20 mA (via DIP switch) |
| 4 mA … 20 mA (via DIP switch) | |
| Max. output current | 22 mA |
| Short-circuit current | < 32 mA |
| Load/output load voltage output | ≥ 10 kΩ |
| Load/output load current output | ≤ 600 Ω (at 20 mA) |
| Ripple | < 20 mVPP(at 600 Ω) |
| < 20 mVPP(at 600 Ω) |




