Key Commercial Data
| Orderkey | 1021593 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Minimum order quantity | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626514505 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 64.000 g |
| Custom tariff number | 85364900 |
| Country of origin | AT (Austria) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
Coil side
| Nominal input voltage UN | 230 V AC |
|---|---|
| Input voltage range in reference to UN | see diagram |
| Mains frequency | 50/60 Hz |
| Typical input current at UN | 3 mA |
| Typical response time | 3 ms … 12 ms |
| Typical release time range | 3 ms … 20 ms |
| Coil voltage | 230 V AC |
Contact side
| Contact type | 1 PDT |
|---|---|
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact material | AgNi |
| Maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| Minimum switching voltage | 12 V (10 mA) |
| Min. switching current | 10 mA (12 V) |
| Maximum inrush current | 25 A (20 ms, N/O contact) |
| Limiting continuous current | see diagram |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 264 W (24 V DC) |
| 58 W (48 V DC) | |
| 48 W (60 V DC) | |
| 50 W (at 110 V DC) | |
| 80 W (220 V DC) | |
| 2750 VA (250 V AC) | |
| Switching capacity | 2 A (24 V, DC13) |
| 6 A (230 V, AC15) |




