Key Commercial Data
| Orderkey | 2901423 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 486 (C-5-2017) |
| GTIN | 4046356592192 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 95.500 g |
| Custom tariff number | 85366990 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 70 °C |
General
| Max. permissible operating voltage | 60 V DC |
|---|---|
| Max. permissible current | 1 A (per path) |
| Mounting position | any |
| Degree of protection | IP00 |
Connection data 1
| Connection name | Field level |
|---|---|
| Connection method | D-SUB pin strip |
| Number of connections | 1 |
| Number of positions | 37 |
Supported controller
| Controller | HONEYWELL Experion PKS C300/C-Series |
|---|---|
| – suitable I/O card | TDIL01 (non-redundant) |
| TDIL11 (redundant) | |
| TDIL51 (non-redundant) | |
| TDIL61 (redundant) | |
| TDI110 (non-redundant) | |
| TDI120 (redundant) | |
| TDOB01 (non-redundant) | |
| TDOB11 (redundant) | |
| TDOB51 (non-redundant) | |
| TDOB61 (redundant) | |
| TAID01 (non-redundant) | |
| TAID11 (redundant) | |
| TAOX01 (non-redundant) | |
| TAOX11 (redundant) | |
| TAOX51 (non-redundant) | |
| TAOX61 (redundant) | |
| TAON01 (non-redundant) | |
| TAON11 (redundant) |
Standards and Regulations
| Standards/regulations | IEC 60664 |
|---|---|
| DIN EN 50178 | |
| Rated insulation voltage | 63 V |
| Rated surge voltage | 0.6 kV (Functional insulation) |
| Degree of pollution | 2 |
| Overvoltage category | II |




