Key Commercial Data
| Orderkey | 2788210 |
|---|---|
| Packing unit | 50 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 109 (TT-2009) |
| GTIN | 4017918071431 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 25.320 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | GR (Greece) |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | Double-level terminal block with disconnect knife |
| Number of positions | 1 |
| Direction of action | Line-Line |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 60 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 30 V DC |
| 120 V AC | |
| Rated current | 2 A AC (85 °C) |
| 300 mA DC (85 °C) | |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 2 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 5 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-line) | 5 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 650 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 650 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 650 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Response time tA(line-line) | ≤ 100 ns |
| Capacity (line-line) | typ. 2 pF |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 2 A AC (F) |
| 315 mA DC (F) | |
| Impulse durability (line-line) | C2 – 10 kV/5 kA |
| Alternating current carrying capacity (line-line) | 2.5 A (1 s) |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Screw terminal blocks |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




