Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
General
| EN type | T3 |
|---|---|
| IEC power supply system | TT |
| TN-S | |
| Number of ports | One |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 2 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 230 V AC (TN-S) |
|---|---|
| 230 V AC (TT – only in use with RCD) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 255 V AC |
| Rated load current IL | 16 A AC (at 63 °C) |
| Residual current IPE | ≤ 5 µA |
| Nominal discharge current In (8/20) µs | 3 kA |
| Standby power consumption PC | ≤ 350 mVA |
| Reference test voltage UREF | 255 V AC |
| Combination wave UOC | 6 kV |
| Voltage protection level Up (L-N) | ≤ 1.25 kV |
| Voltage protection level Up (L-PE) | ≤ 1.4 kV |
| Voltage protection level Up (N-PE) | ≤ 1.4 kV |
| TOV behavior at UT (L-N) | 440 V AC (5 s / withstand mode) |
| 440 V AC (120 min / withstand mode) | |
| TOV behavior at UT (L-PE) | 440 V AC (5 s / withstand mode) |
| 440 V AC (120 min / withstand mode) | |
| 1455 V AC (200 ms / safe failure mode) | |
| TOV behavior at UT (N-PE) | 1200 V AC (200 ms / safe failure mode) |
| Response time tA (L-N) | ≤ 25 ns |
| Response time tA (L-PE) | ≤ 100 ns |
| Response time tA (N-PE) | ≤ 100 ns |
| Short-circuit current rating ISCCR | 1.5 kA AC |
| Max. backup fuse with branch wiring | 16 A (B) |
| Maximum backup fuse for through wiring | 16 A (B) |
Indicator/remote signaling
| Switching function | N/C contact |
|---|---|
| Operating voltage | 250 V AC |
| 125 V DC (200 mA DC) | |
| Operating current | 3 A AC |
| 1 A DC (30 V DC) | |
| Connection method | Screw connection |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |




