General
| Housing material | PA |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | Double-level terminal block |
| Direction of action | Line-Line |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 60 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 30 V DC |
| 120 V AC | |
| Rated current | 2 A AC |
| 300 mA DC | |
| Operating effective current IC at UC | ≤ 2 µA |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-line) | 5 kA |
| Total discharge current Itotal (8/20) µs | 5 kA |
| Max. discharge current Imax (8/20) µs maximum (line-line) | 5 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 1 kV |
| Response time tA (line-line) | ≤ 100 ns |
| Capacity (line-line) | typ. 2 pF |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 2 A AC (gL) |
| 315 mA DC (F) | |
| Impulse durability (line-line) | C2 – 10 kV/5 kA |
| Alternating current carrying capacity (line-line) | 2.5 A (1 s) |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Screw terminal blocks |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




