Environmental conditions
| Index of protection | IP20 |
|---|---|
| Room temperature (service) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage / transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level, that is to say, on the level of the sea)) |
| Humidity of air permissible (service) | 5 % … 95 % |
| Shocks (in service) | 60g (Semisinusoide / 11ms / 3x X, And, Z) |
| Vibration (in-service) | 7.5 g (5-500 Hz / 2.5 h / XYZ) |
Overview
| Class test IEC | PV II |
|---|---|
| PV T2 | |
| Type IN | T2 |
| Behavior problems in SPD | CMO (Behavior with failure of disconnection) |
| Instead of mounting | Interior |
| Accessibility | Accessible |
| Mounting location of the disconnect device | Internal |
| Mounting type | in a base element |
| Color | deep black RAL 9005 |
| Material housing | PA 6.6-FR |
| Pollution degree | Two |
| Class of flammability according to UL 94 | V-0 |
| Construction | Male |
| Message surge Protection faulty | optical |
Protection circuit side voltage (continuous DC)
| Constant voltage maximum OrCPV | 585 V DC |
|---|---|
| Resistance to short-circuit ISCPV | Two thousand |
| Current of constant service ICPV | < 20 µA |
| Absorption of standby power PC | ≤ 25 mVA |
| Transient current nominal (8/20) µs | 15 kA |
| Transient current maximum Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Level of protection Orp | ≤ 1,9 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 1,9 kV (In) |
| ≤ 1.5 kV (with 5 kA) | |
| ≤ 1,7 kV (10 kA) | |
| ≤ 2 kV (20 kA) | |
| ≤ 2,3 kV (30 kA) | |
| ≤ 2.5 kV (40 kA) | |
| Reaction time tTo | ≤ 25 ns |
| Insulation resistance Riso | > 5 GΩ (at 500 V DC) |
Specifications UL
| Type SPD | 1CA |
|---|---|
| Constant voltage maximum MCOV | 1170 V DC |
| Rated voltage | 1170 V DC |
| Tracks of protection | (L+) – (L-) |
| (L+) – G | |
| (L-) – G | |
| Power distribution system | DC PV |
| Protection nominal voltage VPR | 3 kV |
| Transient current nominal In | 10 kA |
| Capacity of short circuit (SCCR) | 50 kA |




