General
| Housing material | PA |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | Double-level terminal block with disconnect knife |
| Number of positions | 1 |
| Direction of action | Line-Line |
Protective circuit
| IEC test classification | C3 |
|---|---|
| VDE requirement class | C3 |
| Nominal voltage UN | 48 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 53 V DC |
| 37 V AC | |
| Rated current | 12 A (45°C) |
| Operating effective current IC at UC | ≤ 5 µA |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-line) | 90 A |
| Total discharge current Itotal (8/20) µs | 90 A |
| Max. discharge current Imax (8/20) µs maximum (line-line) | 90 A |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 17.7 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 80 V |
| Residual voltage at In (line-line) | ≤ 111 V |
| Response time tA (line-line) | ≤ 1 ns |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | typ. 3.8 MHz |
| Capacity (line-line) | ≤ 0.85 nF |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | C3 – 10 A |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Screw terminal blocks |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




