Key Commercial Data
| Orderkey | 2818795 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 122 (TT-2005) |
| GTIN | 4017918161927 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 109.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Housing material | Aluminum |
|---|---|
| Color | black |
| Mounting type | Connection-specific intermediate plugging |
| Type | Attachment plug |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C2 |
|---|---|
| C3 | |
| VDE requirement class | C2 |
| C3 | |
| Maximum continuous voltage UC | 185 V DC |
| Nominal current IN | 150 mA |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 10 µA |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 300 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 1.4 kV |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 300 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 1.4 kV |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 50 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 150 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 300 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 1.4 kV |
| Response time tA(line-line) | ≤ 10 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | |
| Input attenuation aE, asym. | |
| Inductivity in series | 39 µH ±10 % |
| Resistance in series | 1 Ω |
| Short-circuit current self-quenching | 150 mA |
| Surge protection fault message | none |
Connection data
| Connection method | RJ45 |
|---|---|
| Connection method IN | RJ45 socket |
| Connection method OUT | RJ45 socket |




