Key Commercial Data
| Orderkey | 2765602 |
|---|---|
| Packing unit | 50 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 123 (C-6-2013) |
| GTIN | 4017918066468 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 18.100 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Degree of protection | IP20 (with end cover) |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | Single-level terminal block – separate PE connection |
| Number of positions | 1 |
| Direction of action | Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 110 V AC |
| 30 V DC | |
| Maximum continuous voltage UC | 30 V DC |
| 110 V AC | |
| Rated current | 2 A AC |
| 300 mA DC | |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 2 µA |
| Residual current IPE | ≤ 1.5 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 5 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 5 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 650 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 650 V |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Capacity (line-earth) | typ. 1 pF |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 2 A AC (F) |
| 315 mA DC (F) | |
| Alternating current carrying capacity (line-earth) | 2.5 A – 1 s |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Screw terminal blocks |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




