Key Commercial Data
| Orderkey | 2907820 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 65 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626244211 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 686.000 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | CN (China) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 4000 mm |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 2g (5-500 Hz/2.5 h/XYZ) |
General
| IEC test classification | PV II |
|---|---|
| PV T2 | |
| EN type | T2 |
| SPD failure behavior | OCM |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Installation location of the disconnect device | Internal |
| Mode of protection | (L+) – (L-) |
| (L+) – PE | |
| (L-) – PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6-FR |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit DC voltage side (DC)
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 1170 V DC |
|---|---|
| Short-circuit current rating ISCPV | 2000 A |
| Rated load current IL | 80 A |
| Residual current IPE | ≤ 250 µA AC |
| ≤ 20 µA DC | |
| Nominal discharge current (8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 3.8 kV |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Insulation resistance Riso | > 5 GΩ (at 500 V DC) |
Indicator/remote signaling
| Switching function | PDT contact |
|---|---|
| Operating voltage | 125 V AC |
| 30 V DC | |
| Operating current | 3 A AC |
| 3 A DC | |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.25 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 … 16 |




