Key Commercial Data
| Orderkey | 1068842 |
|---|---|
| Packing unit | 1 |
| GTIN | 4055626743905 |
| Custom tariff number | 85363010 |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TN |
| IT | |
| Mode of protection | L-PE (IT) |
| L-PEN (TN-C) | |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Distance between live and grounded parts | 8 mm |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | optical |
Additional descriptions
| Note | For use in all low-voltage systems between L-PEN. Only for use in IT systems between L-PE if the bodies of the equipment in the low-voltage system are connected to the grounding system of the transformer station. (common grounding of the HV transformer station and the bodies of the LV consumer’s installation. RE= RAaccording to IEC 60364-4-442/VDE 0100-442 Figure 44D/example a) |
|---|---|
| A maximum backup fuse (with branch line wiring) of F=250 A gG can be used for systems with a prospective short-circuit current of between 3 kA to 50 kA. |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 554/960 V AC (TN) |
|---|---|
| 690 V AC (IT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 760 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 0.5 mA |
| Standby power consumption PC | ≤ 400 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 30 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 2.9 kV |
| TOV behavior at UT | 1005 V AC (5 s / withstand mode) |
| 1056 V AC (120 min / safe failure mode) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Max. backup fuse with branch wiring | 200 A (gG) |
UL specifications
| SPD Type | 4CA |
|---|---|
| Maximum continuous operating voltage MCOV (L-N) | 750 V AC |
| Nom. voltage | 690 V AC |
| Mode of protection | L-N |
| Power distribution system | Single phase |
| Nominal frequency | 50/60 Hz |
| Measured limiting voltage MLV (L-N) | 3040 V |
| Nominal discharge current In(L-N) | 20 kA |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 10.0.1 | 27130890 |
|---|---|
| [email protected] 8.0 | 27130890 |
| [email protected] 9.0 | 27130890 |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |






