Key Commercial Data
| Orderkey | 1076468 |
|---|---|
| Packing unit | 1 |
| Catalog page | Page 53 (C-4-2019) |
| GTIN | 4055626784809 |
| Custom tariff number | 85363030 |
Dimensions
| Height | 97.9 mm |
|---|---|
| Width | 49.2 mm |
| Depth | 74.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 2.7 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TN-S |
| IT | |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | light grey RAL 7035 |
| traffic grey A RAL 7042 | |
| Housing material | PA 6.6-FR 20 % GF |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 3 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Additional descriptions
| Note | Usable in all low-voltage systems between L-N or L-PEN. Only usable in IT Systems between L-PE and N-PE, if the exposed-conductive-parts (bodies) of the equipment of the low-voltage installation is connected to the earthing arrangement of the transformer substation. (interconnected earthing arrangement of the HV-transformer substation with the bodies of the LV-installation. RE = RA accordance to IEC 60364-4-442 / VDE 0100-442 Fig. 44D / Example a) |
|---|
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 400/690 V AC (TN-S) |
|---|---|
| 400 V AC (IT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 440 V AC |
| Rated load current IL | 40 A (Biconnect M4 fork-type cable lug 6 mm²) |
| 63 A (TWIN ferrule 2 x 10 mm²) | |
| Standby power consumption PC | ≤ 720 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA (for a backup fuse of up to 315 A gG) |
| 50 kA (for a backup fuse of up to 200 A gG) | |
| Voltage protection level Up(L-N) | ≤ 4 kV |
| Voltage protection level Up(L-PE) | ≤ 1.9 kV |
| Voltage protection level Up(N-PE) | ≤ 1.9 kV |
| Residual voltage Ures(L-N) | ≤ 4 kV (at In) |
| ≤ 3.5 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 3.2 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 3.1 kV (at 4 kA) | |
| ≤ 2.85 kV (at 2 kA) | |
| Residual voltage Ures(L-PE) | ≤ 1.9 kV (at In) |
| ≤ 1.65 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1.5 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 1.45 kV (at 4 kA) | |
| ≤ 1.35 kV (at 2 kA) | |
| Residual voltage Ures(N-PE) | ≤ 1.9 kV (at In) |
| ≤ 1.65 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1.5 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 1.45 kV (at 4 kA) | |
| ≤ 1.35 kV (at 2 kA) | |
| TOV behavior at UT | 581 V AC (5 s / withstand mode) |
| 762 V AC (120 min / safe failure mode) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 40 A (gG / Biconnect M4 fork-type cable lug, 6 mm²) |
| 63 A (gG / TWIN ferrule 2x 10mm²) | |
| Max. backup fuse with branch wiring | 315 A (gG) |
Indicator/remote signaling
| Switching function | PDT contact |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V AC … 250 V AC |
| 125 V DC (200 mA DC) | |
| Operating current | 5 mA AC … 1 A AC |
| 1 A DC (30 V DC) | |
| Connection method | Plug-in/screw connection via COMBICON |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.25 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 … 16 |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Screw thread | M5 |
| Tightening torque | 4.5 Nm |
| Stripping length | 16 mm |
| Conductor cross section flexible | 2.5 mm² … 16 mm² |
| Conductor cross section solid | 2.5 mm² … 25 mm² |
| Conductor cross section AWG | 12 … 4 |
| Connection method | Fork-type cable lug |
| Conductor cross section flexible | 1.5 mm² … 6 mm² |
Classifications
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |






