Key Commercial Data
| Orderkey | 2989912 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 425 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356299749 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 39.800 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | CN (China) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C (non-condensing) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C (non-condensing) |
| Permissible humidity (operation) | 30 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 86 kPa … 108 kPa (1500 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 66 kPa … 108 kPa (3500 m above sea level) |
Interfaces
| Interface 2 | Ethernet FO |
|---|---|
| No. of ports | 1 (LC single mode) |
| Transmission physics | Single-mode fiberglass |
| Transmission speed | 1 Gbps |
| Transmission length | 80 km (Fiberglass 9/125) |
| Wavelength | 1550 nm |
| Signal LEDs | depending on the Factoryline device |
Function
| Basic functions | SFP module as FO port |
|---|---|
| Status and diagnostic indicators | via a Factoryline device |
Supply voltage
| Supply voltage | 3.3 V (via Factoryline switch) |
|---|---|
| Max. current consumption | 300 mA |
| Current consumption | 300 mA |




