Key Commercial Data
| Orderkey | 2702259 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 437 (C-6-2017) |
| GTIN | 4055626064161 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 660.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 70 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % (5 % … 95%, relative humidity 95%, temporary condensation according to 3K7/IEC EN 60721-3-3 (except for wind-driven precipitation and ice buildup)) |
Interfaces
| Interface 1 | Ethernet |
|---|---|
| No. of ports | 2 (RJ45 ports) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
| Transmission speed | 10/100 Mbps |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | Supply voltage, data transmission, error, link, activity |
| Interface 3 | VPN – release button |
| Connection method | 24 V DC/250 mA can be connected as an option |
Function
| Basic functions | Router with intelligent firewall and OPC/Modbus inspector with ATEX and IECEx approval, from FW 8.5: VPN for up to 250 tunnels, CIFS Integrity Monitoring, redundancy function, metal housing, slot for SD memory card, extended temperature range, high-performance firewall/VPN: up to 124 Mbps / 40 Mbps |
|---|---|
| Supported browsers | HTTPS support required |
| Processor | 330 MHz |
| Status and diagnostic indicators | LEDs:P1, P2, Fault, State, Error, LAN, WAN |
| Signal contact control voltage | 24 V DC (typical) |
| Signal contact control current | 250 mA (short-circuit-proof) |




