Key Commercial Data
| Orderkey | 2702463 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| GTIN | 4055626459271 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 175.000 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 45 mm |
| Height | 125.9 mm |
| Depth | 74 mm |
| Note on dimensions | The depth is valid when a TH 35-7,5 DIN rail is used (according to EN 60715). |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C (Mounting position: wall mounting on horizontal DIN rail) |
|---|---|
| -25 °C … 55 °C (Standard; mounting position: any) | |
| -40 °C … 70 °C (Extended, see section “Tested successfully: use under extreme ambient conditions” in the data sheet.) | |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
Connection data
| Designation | Axioline F connector |
|---|---|
| Connection method | Push-in connection |
| Note on the connection method | Please observe the information provided on conductor cross sections in the “Axioline F: system and installation” user manual. |
| Conductor cross section solid min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross section solid max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross section flexible min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross section flexible max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG min. | 24 |
| Conductor cross section AWG max. | 16 |
| Stripping length | 8 mm |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Net weight | 175 g |
| Note on weight specifications | with connector and bus base module |
| Diagnostics messages | Diagnostic alarms |
Interfaces
| Designation | PROFIBUS DP |
|---|---|
| No. of channels | 1 |
| Connection method | D-SUB-9 female connector |
| Transmission speed | 9.6 kbps … 12 Mbps |
| Number of positions | 9 |
| Designation | Axioline F local bus |
| Connection method | Bus base module |
| Transmission speed | 100 Mbps |
| Designation | Service |
| Connection method | Micro USB type B |




