Key Commercial Data
| Orderkey | 2702911 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| GTIN | 4055626459288 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 187.700 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 126.1 mm |
| Depth | 54 mm |
| Note on dimensions | The depth is valid when a TH 35-7,5 DIN rail is used (according to EN 60715). |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Net weight | 187.7 g |
| Note on weight specifications | with connectors and bus base module |
| Operating mode | Process data mode with 6 words |
Interfaces
| Designation | Axioline F local bus |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | Bus base module |
| Transmission speed | 100 Mbps |
Axioline potentials
| Designation | Axioline F local bus supply (UBus) |
|---|---|
| Supply voltage | 5 V DC (via bus base module) |
| Current consumption | typ. 65 mA |
| max. 75 mA | |
| Power consumption | typ. 325 mW |
| max. 375 mW | |
| Designation | Supply for analog modules (UA) |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage range | 19.2 V DC … 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current consumption | typ. 25 mA (with typical load: 1 weighing cell with 350 Ω, only one channel loaded) |
| typ. 55 mA (with maximum load: 8 weighing cells with 350 Ω, only one channel loaded) | |
| typ. 110 mA (with maximum load: 8 weighing cells with 350 Ω per channel) | |
| Power consumption | typ. 2.6 W (with maximum load: 8 weighing cells with 350 Ω per channel) |
| typ. 1.5 W (entire device) | |
| max. 3 W (entire device) | |
| Type of protection | Surge protection of the supply voltage |
| Polarity reversal protection of the supply voltage |




