Key Commercial Data
| Orderkey | 2702289 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 188 (C-6-2017) |
| GTIN | 4055626073323 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 563.900 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 156 mm |
| Height | 141 mm |
| Depth | 57 mm |
| Note on dimensions | Specfications with connectors |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 80 kPa … 108 kPa (up to 2000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 66 kPa … 108 kPa (up to 3500 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Net weight | 563.9 g |
| Note on weight specifications | with connectors |
| Diagnostics messages | Short-circuit / overload of the digital outputs Message in the diagnostics register |
| Short circuit sensor supply US1or US2Message in the diagnostics register | |
| Sensor supply US1not present Message in the diagnostics register | |
| Sensor supply US2not present Message in the diagnostics register |
Interfaces
| Designation | PROFINET |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | RJ45 socket |
| Note on the connection method | Autonegotiation and autocrossing, X2: internally crossed to enable “Fast Startup” with patch cable |
| Designation connection point | X1, X2 |
| Transmission speed | 100 Mbps (acc. to PROFINET standard) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |




