Key Commercial Data
| Orderkey | 2832904 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 422 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356076050 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 70.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Caption | The figure shows a version of the interface module with the head station FL SWITCH MM HS |
| Width | 31 mm |
| Height | 84.7 mm |
| Depth | 75.5 mm |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 55 °C (non-condensing) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
Interfaces
| Interface 1 | Ethernet |
|---|---|
| No. of ports | 2 (PoE ports) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
| Transmission speed | 10/100 Mbps (connection direction forwards) |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
Function
| Basic functions | Media module for Modular Managed Switch with Power over Ethernet IEEE802.3af, Power Source Equipment (PSE) |
|---|




