Key Commercial Data
| Orderkey | 2861441 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 170 (C-6-2017) |
| GTIN | 4017918894375 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 67.000 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (according to DIN EN 61131-2) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (according to DIN EN 61131-2) |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
Interfaces
| Designation | INTERBUS |
|---|---|
| Connection method | Inline data jumper |
| Transmission speed | 500 kbps |
| Designation | INTERBUS |
| Connection method | Inline shield connector |
| Transmission speed | 500 kbps |
| Transmission physics | RS-485 |
| Designation | Inline local bus |
| Connection method | Inline data jumper |
| Transmission physics | Copper |
Inline potentials
| Designation | Supply of analog modules (UANA) |
|---|---|
| Supply voltage | 24 V DC (via voltage jumper) |
| Supply voltage range | 19.2 V DC … 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current consumption | typ. 29 mA |




