Key Commercial Data
| Orderkey | 2805392 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Minimum order quantity | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 56 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356446419 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 37.200 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g |
| Vibration (operation) | 5g |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| Mode of protection | L-PE |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 3 |
| Distance between live and grounded parts | 8 mm |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | optical |
Additional descriptions
| Note | The F-MS 2200/30 ST protective plug is only to be used in connection with VAL-MS 750/30 ST (2920256) in series connection. It is not designed to be directly used on the mains voltage. Replacement plugs for use on product VAL-MS 800/30-VF/FM (2805402). |
|---|---|
| VSDC> 2200 V |
Protective circuit
| Nominal frequency fN | 50 Hz |
|---|---|
| 60 Hz | |
| Residual current IPE | ≤ 3 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 15 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 30 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 0.4 kV (at In) |
| ≤ 0.25 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.15 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.1 kV (at 3 kA) | |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 5 kV |
| TOV behavior at UT | 1550 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 100 ns |




