Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Dimensions
| Outer dimensions: width, height, depth | 328 mm x 265 mm x 5 mm (Front plate dimensions (black anodized aluminum)) |
|---|---|
| Installation dimensions: width, height, depth | 302 mm x 237 mm x 58 mm |
Display
| Display | 26.4 cm/10.4″ TFT |
|---|---|
| Screen resolution | 800 x 600 Pixel(s) (SVGA) |
| Touch technology | analog resistive (polyester) |
| Brightness | 340 cd/m² typical (adjustable) |
| Backlighting | LED |
| Display backlight MTBF | 50000 h |
| Colors | 262144 colors |
| Reading angle left | 70 ° |
| Reading angle right | 70 ° |
| Reading angle top | 50 ° |
| Reading angle bottom | 60 ° |
Computer data
| Processor | Arm®Cortex®-A8, 1000 MHz |
|---|---|
| Operating system | Windows®Embedded Compact 7 |
| User software | TSvisIT |
| RAM | 512 MB LPDDR RAM |
| 1 MB SRAM | |
| Mass storage | NAND-Flash, 1 GB |
| Network | 1 x Ethernet (10/100 Mbps), RJ45 |
| Interfaces | 2x USB Host 2.0 |
| Bus system | DualCAN |
| Optional interfaces | 2x CAN |
| Slots | 1x SD |
| Realtime clock | Yes |
| Service life of battery | 5 years (typical) |
General
| Front cover | Aluminum (black anodized) with dimming buttons and horn |
|---|---|
| Mounting type | Front installation |
| Weight | 1900 g |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP65 (front), IP20 (back) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -30 °C … 80 °C |
| Permissible humidity (operation) | 20 % … 85 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 20 % … 85 % (non-condensing) |
| Vibration (operation) | 1g, according to EN 60068-2-6 |
| Shock | 15g, according to IEC 60068-2-27 |
Standards and Regulations
| Shock | 15g, according to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration (operation) | 1g, according to EN 60068-2-6 |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 5.1 | 27242302 |
|---|---|
| [email protected] 6.0 | 27242302 |
| [email protected] 7.0 | 27242302 |
| [email protected] 8.0 | 27242302 |
| [email protected] 9.0 | 27330201 |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Computer data
| Processor | Arm®Cortex®-A8, 1000 MHz |
|---|---|
| Operating system | Windows®Embedded Compact 7 |
| User software | TSvisIT |
| RAM | 512 MB LPDDR RAM |
| 1 MB SRAM | |
| Mass storage | NAND-Flash, 1 GB |
| Network | 1 x Ethernet (10/100 Mbps), RJ45 |
| Interfaces | 2x USB Host 2.0 |
| Bus system | DualCAN |
| Optional interfaces | 2x CAN |
| Slots | 1x SD |
| Realtime clock | Yes |
| Service life of battery | 5 years (typical) |




