Key Commercial Data
| Orderkey | 2838733 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 164 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356044677 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 28.940 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 45 mm |
|---|---|
| Width | 17.7 mm |
| Depth | 52 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module height | 90 mm |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module depth | 65.5 mm |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Mounting type | on base element |
| Type | Male |
| Number of positions | 2 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | B2 |
|---|---|
| C1 | |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 185 V DC |
| 130 V AC | |
| Maximum continuous voltage UC | 185 V DC |
| 130 V AC | |
| Rated current | 450 mA AC (45°C) |
| 130 mA DC (45°C) | |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 10 µA |
| Residual current IPE | ≤ 10 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 10 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (line-line) | 1 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (line-earth) | 1 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 18 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 18 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-line) | 100 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-earth) | 100 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 300 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 300 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 300 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 300 V |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 160 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 200 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 250 V (B2 – 1 kV / 25 A) |
| ≤ 300 V (B2 – 4 kV / 100 A) | |
| ≤ 270 V (C1 – 1 kV/500 A) | |
| ≤ 300 V (C2 – 2 kV/1 kA) | |
| ≤ 320 V (C2 – 4 kV / 2 kA) | |
| ≤ 330 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 250 V (B2 – 1 kV / 25 A) |
| ≤ 300 V (B2 – 4 kV / 100 A) | |
| ≤ 270 V (C1 – 1 kV/500 A) | |
| ≤ 300 V (C2 – 2 kV/1 kA) | |
| ≤ 320 V (C2 – 4 kV / 2 kA) | |
| ≤ 330 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 500 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 500 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.4 dB (≤ 5 MHz / 100 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | typ. 20 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 30 pF (f=1 MHz / VR= 0 V) |
| Capacity (line-earth) | typ. 30 pF (f=1 MHz / VR= 0 V) |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | B2 – 4 kV/100 A |
| C1 – 1 kV/500 A | |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| C3 – 25 A | |
| D1 – 1 kA | |
| Impulse durability (line-earth) | B2 – 4 kV/100 A |
| C1 – 1 kV/500 A | |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| C3 – 25 A | |
| D1 – 1 kA |




