Dimensions
| Outer dimensions: width, height, depth | 234 mm x 174 mm x 6 mm (Dimensions of the front plate) |
|---|---|
| Installation dimensions: width, height, depth | 200 mm x 140 mm x 82 mm (Mounting cutout, depth with bus if bus system present in the device) |
Display
| Display | 17.8 cm/7″ TFT |
|---|---|
| Screen resolution | 800 x 480 Pixel(s) (WVGA) |
| Touch technology | Projective-capacitive (PCAP) |
| Brightness | 400 cd/m², typical (adjustable) |
| Backlighting | LED |
| Display backlight MTBF | 50000 h |
| Colors | 262144 colors |
| Reading angle left | 70 ° |
| Reading angle right | 70 ° |
| Reading angle top | 60 ° |
| Reading angle bottom | 60 ° |
Computer data
| Processor | Intel®Atom®E680T 1.6 GHz |
|---|---|
| Operating system | Windows®Embedded Standard 7 |
| User software | Open platform |
| RAM | 2 GB DDR2 |
| Mass storage | SATA DOM SSD (SLC), 8 GB |
| Network | 1x Ethernet (10/100/1000 Mbps), RJ45 |
| Interfaces | 4x USB Host 2.0 |
| Bus system | without |
| Slots | 1x SD |
| Realtime clock | Yes |
| Service life of battery | 5 years (typical) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP67 (front), IP20 (back) |
|---|---|
| NEMA 4X | |
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -30 °C … 80 °C |
| Permissible humidity (operation) | 20 % … 85 % |
| Vibration (operation) | 1g, according to EN 60068-2-6 |
| Shock | 15g, according to IEC 60068-2-27 |
Standards and Regulations
| Shock | 15g, according to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration (operation) | 1g, according to EN 60068-2-6 |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 15; |
|---|---|
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 5.1 | 27330200 |
|---|---|
| [email protected] 6.0 | 27242300 |
| [email protected] 7.0 | 27242301 |
| [email protected] 8.0 | 27242301 |
| [email protected] 9.0 | 19200103 |




