Key Commercial Data
| Orderkey | 2748069 |
|---|---|
| Packing unit | 50 pc |
| Catalog page | Page 113 (TT-2011) |
| GTIN | 4017918062316 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 21.290 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 85 °C |
|---|---|
| Degree of protection | IP20 (with end cover) |
General
| Housing material | PA |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | Single-level terminal block – separate PE connection |
| Number of positions | 1 |
| Direction of action | Line-Earth Ground |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 230 V AC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage UC | 250 V AC |
| Rated current | 30 A (45°C) |
| Residual current IPE | typ. 1.5 mA |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 50 Ohm system | typ. 500 kHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 150 Ohm system | typ. 150 kHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 600 Ohm system | typ. 40 kHz |
| Capacity (line-earth) | typ. 12 nF |
| Surge protection fault message | none |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Screw terminal blocks |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




