Key Commercial Data
| Orderkey | 2908900 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626354804 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 77.120 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | CN (China) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP00 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 5000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10-500 Hz/2.5 h/XYZ) |
General
| EN type | T2 |
|---|---|
| SPD failure behavior | OCM |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Installation location of the disconnect device | Internal |
| Mounting type | PCB mounting |
| Color | traffic grey A RAL 7042 |
| Housing material | PA 6.6-FR |
| Degree of pollution | 2 |
| Distance between live and grounded parts | 8.2 mm |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | PCB onboard surge protector |
Protective circuit DC voltage side (DC)
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 585 V DC (single item) |
|---|---|
| 1170 V DC (2 serial connections) | |
| Short-circuit current rating ISCPV | 2000 A |
| Continuous operating current ICPV | < 100 µA |
| Residual current IPE | ≤ 100 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 125 mVA |
| Nominal discharge current (8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 40 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 1.9 kV (single item) |
| ≤ 3.75 kV (2 serial connections) | |
| Residual voltage Ures | ≤ 1.9 kV (at In) |
| ≤ 2.4 kV (at 40 kA) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Insulation resistance Riso | > 5 GΩ (at 500 V DC) |
Indicator/remote signaling
| Switching function | normal/deterioration |
|---|---|
| Operating voltage | 30 V AC |
| 30 V DC | |
| Operating current | 1 A AC |
| 1 A DC |




