Key Commercial Data
| Orderkey | 2908725 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 65 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626345208 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 374.800 g |
| Custom tariff number | 85363090 |
| Country of origin | CN (China) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
General
| IEC test classification | PV II |
|---|---|
| PV T1 / T2 | |
| EN type | T1 / T2 |
| SPD failure behavior | OCM |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PBT |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Base element, DIN rail mounting |
| Number of positions | 4 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit DC voltage side (DC)
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 1170 V DC |
|---|---|
| Short-circuit current rating ISCPV | 2000 A |
| Insulation resistance Riso | > 5 GΩ (at 500 V DC) |
Indicator/remote signaling
| Operating voltage | 125 V AC |
|---|---|
| 30 V DC | |
| Operating current | 3 A (125 V AC) |
| 3 A (30 V DC) | |
| Connection method | |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.25 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
Connection data
| Connection method | Screw terminal block |
|---|---|
| Screw thread | M5 |
| Tightening torque | 4.5 Nm |
| Stripping length | 16 mm |
| Conductor cross section flexible | 1.5 mm² … 25 mm² |
| Conductor cross section solid | 1.5 mm² … 35 mm² |




