Key Commercial Data
| Orderkey | 2807599 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 59 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918075286 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 47.550 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TN |
| TT | |
| IT | |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| L-PEN | |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 1 |
| Arrester can be tested with CHECKMASTER from software version: | From SW rev. 1.10 |
| Surge protection fault message | optical |
Additional descriptions
| Note | Usable in all low-voltage systems between L-N or L-PEN. Only usable in IT Systems between L-PE, if the exposed-conductive-parts (bodies) of the equipment of the low-voltage installation is connected to the earthing arrangement of the transformer substation. (interconnected earthing arrangement of the HV-transformer substation with the bodies of the LV-installation. RE= RAaccordance to IEC 60364-4-442 / VDE 0100-442 Fig. 44D / Example a) |
|---|
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240/415 V AC (TN) |
|---|---|
| 240/415 V AC (TT) | |
| 230 V AC (IT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 385 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 0.45 mA |
| Standby power consumption PC | ≤ 175 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 1.8 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 1.8 kV (at In) |
| ≤ 1.6 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1.4 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 1.3 kV (at 3 kA) | |
| TOV behavior at UT | 415 V AC (5 s / withstand mode) |
| 440 V AC (120 min / withstand mode) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Max. backup fuse with branch wiring | 125 A (gG) |




