Key Commercial Data
| Orderkey | 2798530 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 54 (TT-2002) |
| GTIN | 4017918073800 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 60.010 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | GR (Greece) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 mm (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | DIN rail module, one-piece |
| Direction of action | Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C2 |
|---|---|
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 500 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 500 V AC |
| Rated current | 2 A |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1 µA |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 10 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 2.5 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 2.5 kV |
| ≤ 2.7 kV (4 kV (1.2/50) µs) | |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 1.5 kV |
| ≤ 1.7 kV (4 kV (1.2/50) µs) | |
| Voltage protection level Up(line-line) | 3.5 kV (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Up(line-earth) | 2.2 kV (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| 2.3 kV (Iimp -2.5 kA) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 100 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0 dB (≤ 30 MHz / 50 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 50 Ohm system | typ. 60 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 7 pF |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 2 A (gL) |
| Impulse durability (line-line) | C2 – 10 kV/5 kA |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| D1 – 2.5 kA | |
| Alternating current carrying capacity (line-line) | 10 A – 1 s |
| Alternating current carrying capacity (line-earth) | 10 A – 1 s |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm … 0.6 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




