Key Commercial Data
| Orderkey | 2800769 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 163 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356645072 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 78.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 91.1 mm |
|---|---|
| Width | 17.7 mm |
| Depth | 77.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 4000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| B2 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| B2 | |
| Nominal voltage UN | 180 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 180 V DC |
| Rated current | 150 mA (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1 µA |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 10 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 290 V (B2 – 100 A) |
| ≤ 290 V (C1 – 1 kV) | |
| ≤ 290 V (C2 – 10 kV) | |
| ≤ 300 V (C2 – 10 kA) | |
| ≤ 290 V (C3 – 50 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 500 V (B2 – 100 A) |
| ≤ 600 V (C1 – 1 kV) | |
| ≤ 600 V (C2 – 10 kV) | |
| ≤ 650 V (C2 – 10 kA) | |
| ≤ 700 V (C3 – 50 A) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.3 dB (≤ 5 MHz / 150 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | typ. 25 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 60 pF |
| Resistance in series | 1.2 Ω ±5 % |
| Surge protection fault message | Optical, multi-stage |
| Max. required back-up fuse | 150 mA (slow-blow) |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 500 A |
| C2 – 10 kA | |
| C3 – 50 A | |
| B2 – 100 A | |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 500 A |
| C2 – 10 kA | |
| C3 – 50 A | |
| B2 – 100 A | |
| D1 – 2.5 kA | |
| Pulse reset time (line-line) | ≤ 30 ms |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




