Key Commercial Data
| Orderkey | 2920528 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 58 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356298988 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 159.400 g |
| Custom tariff number | 85366990 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 89.8 mm |
|---|---|
| Width | 35.6 mm |
| Depth | 51.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 2 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PBT |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Base element, DIN rail mounting |
| Number of positions | 2 |
| Surge protection fault message | none |
Protective circuit
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
|---|---|
| Maximum continuous voltage UC | 500 V AC |
| Rated load current IL | 80 A |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 80 A (gG) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 200 A (gG) |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Screw thread | M5 |
| Tightening torque | 3 Nm (1,5 mm² … 16 mm²) |
| 4.5 Nm (25 mm² … 35 mm²) | |
| Stripping length | 16 mm |
| Conductor cross section flexible | 1.5 mm² … 25 mm² |
| Conductor cross section solid | 1.5 mm² … 35 mm² |
| Conductor cross section AWG | 15 … 2 |
| Connection method | Fork-type cable lug |
| Conductor cross section flexible | 1.5 mm² … 16 mm² |




