Key Commercial Data
| Orderkey | 2909636 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 45 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626378213 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 50.400 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TN |
| TT | |
| Mode of protection | N-PE |
| Mounting type | on base element |
| Color | light grey RAL 7035 |
| Housing material | PA 6.6-FR 20% GF |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240 V AC (TN – only N-PE) |
|---|---|
| 240 V AC (TT – only N-PE) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 264 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 40 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 80 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi | 100 A (264 V AC) |
| Voltage protection level Up | ≤ 1.5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 0.7 kV (at In) |
| ≤ 0.7 kV (at 20 kA) | |
| ≤ 0.7 kV (at 8 kA) | |
| ≤ 0.7 kV (at 4 kA) | |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 1.5 kV |
| TOV behavior at UT | 1200 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 100 ns |




