Key Commercial Data
| Orderkey | 2907920 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| GTIN | 4055626257464 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 35.170 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 6000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (5 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| EN type | T3 |
|---|---|
| IEC power supply system | TN-S |
| Number of ports | One |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| Mounting type | on base element |
| Color | light gray RAL 7035 |
| Housing material | PA 6.6-FR 20% GF |
| PA 6.6-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 2 |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 24 V AC (TN-S) |
|---|---|
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 34 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 5 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 1 kA |
| Standby power consumption PC | ≤ 2.7 mVA (at UREF) |
| ≤ 4.8 mVA (at UC) | |
| Reference test voltage UREF | 27 V AC |
| Combination wave UOC | 2 kV |
| Voltage protection level Up(L-N) | ≤ 0.2 kV |
| Voltage protection level Up(L-PE) | ≤ 0.6 kV |
| Voltage protection level Up(N-PE) | ≤ 0.6 kV |
| TOV behavior at UT(L-N) | 50 V AC (120 min / safe failure mode) |
| TOV behavior at UT(L-PE) | 50 V AC (120 min / withstand mode) |
| Response time tA(L-N) | ≤ 25 ns |
| Response time tA(L-PE) | ≤ 100 ns |
| Response time tA(N-PE) | ≤ 100 ns |
| Short-circuit current rating ISCCR | 10 kA AC |
| Max. backup fuse with branch wiring | 32 A (gG / B / C) |
Additional technical data
| Short-circuit current rating ISCCR | 0.25 kA DC (without additional backup fuse) |
|---|---|
| 5 kA DC (for 20 A gG / B backup fuse) | |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 4 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 3 kA |
| Maximum continuous voltage UC | 44 V DC |
| Mode of protection | (DC+) – (DC-) |
| (DC+/DC-) – PE |




