Key Commercial Data
| Orderkey | 2807926 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 107 (C-6-2013) |
| GTIN | 4017918075408 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 106.510 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 75 °C |
|---|---|
| Altitude | ≤ 2000 mm (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PBT |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| Mounting type | On CT-TERMIBLOCK and LSA-PLUS disconnect strip |
| Type | LSA-PLUS module |
| Direction of action | Line-Signal Ground/Shield & Signal Ground/Shield-Earth Ground |
| Arrester can be tested with CHECKMASTER from software version: | From SW rev. 1.00 |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 24 V DC |
| 24 V AC | |
| Maximum continuous voltage UC | 40 V DC |
| 28 V AC | |
| Rated current | 1.5 A AC (75 °C) |
| 350 mA DC (75 °C) | |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 5 µA (18x) |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA (19x) |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 119 A (per path) |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA (per path) |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (signalground-earth) | 5 kA (per path) |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (signalground-earth) | 2.5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 10 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-line) | 119 A (per path) |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 5 kA (per path) |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-signalground) | 23 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 650 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-signalground) spike | ≤ 70 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-signalground) static | ≤ 60 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 30 V |
| Residual voltage at In(line-signalground) | ≤ 85 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-signalground) | ≤ 65 V |
| Response time tA (line-signalground) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.1 dB (≤ 2 MHz / 50 Ω) |
| typ. 0.1 dB (≤ 200 kHz / 150 Ω) | |
| typ. 0.1 dB (≤ 80 kHz / 600 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (GND) in 50 Ohm system | typ. 10 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (GND) in 150 Ohm system | typ. 2.5 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (GND) in 600 Ohm system | typ. 650 kHz |
| Capacity (line-signalground) | typ. 1.1 nF (1 MHz) |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| D1 – 2.5 kA | |
| Impulse durability (line-signalground) | C3 – 23 A |
| Impulse durability (signalground-earth) | D1 – 2.5 kA |
Connection data
| Connection method | can be plugged into COMTRAB-TERMIBLOCK and LSA-PLUS disconnect and switching strips |
|---|---|
| Connection method IN | COMTRAB plug-in system |
| Connection method OUT | COMTRAB plug-in system |




