Key Commercial Data
| Orderkey | 2920612 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 147 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356155120 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 305.200 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Housing material | Zinc die-cast |
|---|---|
| Color | silver/black |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| VDE 0110-1 | |
| Mounting type | Connection-specific attachment plug and DIN rail, 35 mm |
| Type | Attachment plug for DIN rail mounting |
| Number of positions | 5 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Ground/Shield |
Protective circuit
| IEC test classification | B2 |
|---|---|
| C1 | |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| VDE requirement class | B2 |
| C1 | |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Maximum continuous voltage UC | 12 V DC |
| Rated current | ≤ 380 mA (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1 µA |
| Residual current IPE | ≤ 5 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | ≤ 5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | ≤ 5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 10 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 700 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 25 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 700 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-signalground) static | ≤ 25 V |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 25 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 55 V |
| Residual voltage at In(line-signalground) | ≤ 25 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 30 V (B2 – 100 A) |
| ≤ 30 V (C1 – 500 A) | |
| ≤ 40 V (C2 – 5 kA) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 700 V (B2 – 100 A) |
| ≤ 700 V (C1 – 500 A) | |
| ≤ 750 V (C2 – 5 kA) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 100 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.3 dB (≤ 30 MHz) |
| typ. 0.3 dB (≤ 7 MHz / 150 Ω) | |
| typ. 0.3 dB (≤ 2 MHz / 600 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | typ. 50 MHz |
| Resistance in series | 3.3 Ω 10 % |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| B2 – 4 kV/100 A | |
| Impulse durability (line-earth) | B2 – 4 kV/100 A |
| C1 – 1 kV/500 A | |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| D1 – 1 kA |
Connection data
| Connection method | D-SUB-9 |
|---|---|
| Connection method IN | D-SUB-9 socket |
| Connection method OUT | D-SUB-9 connector |




