Key Commercial Data
| Orderkey | 2701235 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 118 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356730471 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 215.000 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Caption | Dimensional drawing |
| Width | 53.6 mm |
| Height | 126.1 mm |
| Depth | 54 mm |
| Note on dimensions | The depth is valid when a TH 35-7,5 DIN rail is used (according to EN 60715). |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C (Standard) |
|---|---|
| -40 °C … 70 °C (Extended, see section “Tested successfully: use under extreme ambient conditions” in the data sheet.) | |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Net weight | 215 g |
| Note on weight specifications | with connectors and bus base module |
Interfaces
| Designation | Axioline F local bus |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | Bus base module |
| Transmission speed | 100 Mbps |
Axioline potentials
| Designation | Axioline F local bus supply (UBus) |
|---|---|
| Supply voltage | 5 V DC (via bus base module) |
| Current consumption | typ. 115 mA |
| max. 180 mA | |
| Power consumption | typ. 0.58 W |
| max. 0.9 W | |
| Designation | Supply for analog modules (UA) |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage range | 19.2 V DC … 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current consumption | typ. 15 mA |
| max. 25 mA | |
| Power consumption | max. 0.6 W |
| typ. 0.94 W (at UBusand UA) | |
| max. 1.5 W (at UBusand UA) | |
| Type of protection | Surge protection of the supply voltage |
| Polarity reversal protection of the supply voltage | |
| Transient protection |




