Key Commercial Data
| Orderkey | 2700642 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 433 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356613859 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 725.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
Interfaces
| Interface 1 | Ethernet |
|---|---|
| No. of ports | 2 (RJ45 ports) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
| Transmission speed | 10/100 Mbps |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | Supply voltage, data transmission, error, link, activity |
| Interface 3 | VPN – release button |
| Connection method | 24 V DC/250 mA can be connected as an option |
Function
| Basic functions | Router with firewall and VPN for 2 tunnels (fixed), metal housing, slot for any SD memory card, extended temperature range, high-performance firewall/VPN: up to 124 Mbps / 40 Mbps |
|---|---|
| Management | Web-based management (HTTPS) |
| SNMPv1-v3 (Use of SNMPv3 recommended) | |
| Diagnostic functions | SysLog/Remote SysLog |
| SNMP-Traps | |
| QoS, ToS/DSCP | |
| LLDP (Link Layer Discovery Protocol) | |
| Supported browsers | HTTPS support required |
| Processor | 330 MHz |
| Status and diagnostic indicators | LEDs:P1, P2, Fault, State, Error, LAN, WAN |
| Signal contact control voltage | 24 V DC (typical) |
| Signal contact control current | 250 mA (short-circuit-proof) |




