Key Commercial Data
| Orderkey | 2907876 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 51 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626245010 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 226.600 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 97.9 mm |
|---|---|
| Width | 25.4 mm |
| Depth | 74.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 1.4 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 6000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | DC |
| Mode of protection | (DC+) – (DC-) |
| (DC+/DC-) – PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | light grey RAL 7035 |
| traffic grey A RAL 7042 | |
| Housing material | PA 6.6-FR 20% GF |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 2 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 350 V DC … 400 V DC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage UC | 450 V DC |
| Rated load current IL | 40 A (Biconnect M4 fork-type cable lug 6 mm²) |
| 63 A (TWIN ferrule 2 x 10 mm²) | |
| Residual current IPE | ≤ 350 µA DC |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 0.5 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 0.25 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 1 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 40 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 0.1 kA (without backup fuse) |
| 6 kA (for 20 A gG/B backup fuse) | |
| Voltage protection level Up(DC+) – (DC-) | ≤ 3 kV |
| Voltage protection level Up(DC+/DC-) – PE | ≤ 1.5 kV |
| TOV behavior at UT | 551 V DC (5 s / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 20 A (gG / B at ISCCR> 200 A) |
| 10 A (gG / B at ISCCR> 100 A) | |
| Max. backup fuse with branch wiring | 20 A (gG / B at ISCCR> 200 A) |
| 10 A (gG / B at ISCCR> 100 A) |
Indicator/remote signaling
| Switching function | PDT contact |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V AC … 250 V AC (Altitude ≤ 2000 m amsl) |
| 5 V AC … 150 V AC (Altitude > 2000 m amsl) | |
| 125 V DC (200 mA DC) | |
| Operating current | 5 mA AC … 1 A AC |
| 1 A DC (30 V DC) | |
| Connection method | Plug-in/screw connection via COMBICON |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.25 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 … 16 |




