Key Commercial Data
| Orderkey | 2839185 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 114 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918182847 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 23.620 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 44.8 mm |
|---|---|
| Width | 17.5 mm |
| Depth | 51.7 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module height | 90 mm |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module depth | 65.5 mm |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Mounting type | on base element |
| Type | Male |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
| Arrester can be tested with CHECKMASTER from software version: | From SW rev. 1.00 |
Additional descriptions
| Note | Technical data is valid in association with the following specified base elements: |
|---|---|
| PT -BE/ FM 2839282 |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 120 V AC (50/60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 150 V DC |
| 150 V AC (50/60 Hz) | |
| Rated current | 26 A AC (30 °C) |
| 1 A DC (82 °C) | |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1.5 mA AC |
| ≤ 2 mA DC | |
| Residual current IPE | ≤ 3 mA AC |
| ≤ 4 mA DC | |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 500 A |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 5 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 380 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 380 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 450 V (C1 – 1.4 kV / 0.7 kA) |
| ≤ 550 V (C2 – 5 kV/2,5 kA) | |
| ≤ 400 V (C3 – 100 A) | |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 25 ns |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.3 dB (≤ 300 kHz / 150 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (GND) in 150 Ohm system | typ. 1 MHz |
| Capacity (line-earth) | typ. 2.5 nF |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 25 A AC (gL/gG) |
| 1 A DC (T) | |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 1,4 kV / 0,7 kA |
| C2 – 5 kV/2.5 kA | |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 500 A |




