Key Commercial Data
| Orderkey | 2838623 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 167 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918948375 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 8.340 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Housing material | PA |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | DIN VDE 0110-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 2 |
| Mounting type | On CT-TERMIBLOCK and LSA-PLUS disconnect strip |
| Type | LSA-PLUS module |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
| Arrester can be tested with CHECKMASTER from software version: | From SW rev. 2.20 |
| Near-end crosstalk attenuation aN between adjacent articles | 70 dB (up to 1 MHz 100 Ω system) |
| 50 dB (up to 10 MHz 100 Ω system) | |
| 30 dB (up to 100 MHz, 100 Ω system) |
Protective circuit
| IEC test classification | A2 |
|---|---|
| B1 | |
| B2 | |
| B3 | |
| C1 | |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| D2 | |
| VDE requirement class | A2 |
| B1 | |
| B2 | |
| B3 | |
| C1 | |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| D2 | |
| Nominal voltage UN | 180 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | ± 180 V DC |
| Rated current | 120 mA (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 2 µA |
| Residual current IPE | ≤ 2 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 1 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 10 kA |
| Total discharge current Itotal(10/350) µs | 2.5 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 10 kA (in total) |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 200 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 800 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 800 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 70 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-earth) | ≤ 28 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 900 V (C2 – 10 kV/5 kA, spike) |
| ≤ 70 V (C2 – 10 kV/5 kA, static) | |
| ≤ 1 kV (C3 – 7.5 kV / 100 A, spike) | |
| ≤ 30 V (C3 – 7.5 kV / 100 A, static) | |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | |
| Input attenuation aE, asym. | 0.5 dB (≤ 10 MHz) |
| 0.6 dB (up to 60 MHz in 100 Ω system) | |
| 1 dB (up to 100 MHz, 100 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 100 Ohm system | > 100 MHz |
| Capacity (line-earth) | 5 pF (f=1 MHz / VR= 0 V) |
| Resistance in series | 5.5 Ω ±1.5 Ω (symmetry: +/- 0.5 Ω) |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 4 kV/2 kA |
| C3 – 100 A | |
| B2 – 4 kV/100 A | |
| D1 – 1 kA | |
| Alternating current carrying capacity (line-earth) | 5 A – 1 s |
Connection data
| Connection method | can be plugged into COMTRAB-TERMIBLOCK and LSA-PLUS disconnect and switching strips |
|---|---|
| Connection method IN | COMTRAB plug-in system |
| Connection method OUT | COMTRAB plug-in system |
| Connection technology | LSA-PLUS |




