Key Commercial Data
| Orderkey | 2800723 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 143 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356730273 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 90.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | CN (China) |
General
| Housing material | ABS |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Color | gray |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664 |
| Mounting type | Connection-specific attachment plug and DIN rail, 35 mm |
| Type | Attachment plug for DIN rail mounting |
| Number of positions | 8 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Ground/Shield |
Protective circuit
| IEC test classification | B2 |
|---|---|
| C1 | |
| VDE requirement class | B2 |
| C1 | |
| Maximum continuous voltage UC | ± 5 V DC |
| Maximum continuous voltage UC(wire-wire) | ± 5 V DC (± 57 V DC / PoE+) |
| Nominal current IN | ≤ 1.5 A (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 600 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 350 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 350 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-line) | ≤ 25 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-earth) | ≤ 25 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 25 V |
| ≤ 90 V (PoE) | |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 750 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 25 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 750 V |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 35 V (C1 – 350 A) |
| ≤ 110 V (C1 – 350 A) | |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 700 V (C1 – 350 A) |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 20 V (B2 – 1 kV / 25 A) |
| ≤ 90 V (B2 – 1 kV / 25 A – PoE) | |
| ≤ 35 V (C1 – 700 V/350 A) | |
| ≤ 110 V (C1 – 700 V/350 A – PoE) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 700 V (B2 – 1 kV / 25 A) |
| ≤ 700 V (C1 – 700 V/350 A) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | ≤ 1 dB (100 MHz/100 Ω) |
| Near-end crosstalk attenuation | ≤ 63.3 dB (1 MHz/100 Ω) |
| ≤ 43.6 dB (16 MHz/100 Ω) | |
| ≤ 30.1 dB (100 MHz/100 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | > 100 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 15 pF (f= 1 MHz / VR= 0 V) |
| Capacity (line-earth) | typ. 5 pF (f= 1 MHz / VR= 0 V) |
| Impulse durability (line-line) | B2 – 1 kV / 25 A |
| C1 – 700 V / 350 A | |
| Impulse durability (line-earth) | B2 – 1 kV / 25 A |
| C1 – 700 V / 350 A |
Connection data
| Connection method | RJ45 |
|---|---|
| Connection method IN | RJ45 socket |
| Connection method OUT | RJ45 socket |




