Key Commercial Data
| Orderkey | 2920829 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 168 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356181822 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 75.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 75 °C |
|---|---|
| Altitude | ≤ 2000 mm (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PBT |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | gray |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Mounting type | On CT-TERMIBLOCK and LSA-PLUS disconnect strip |
| Type | LSA-PLUS module |
| Number of positions | 20 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C2 |
|---|---|
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 110 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 60 V DC |
| 130 V AC | |
| Rated current | 1.5 A AC (per path) |
| 150 mA DC (per path) | |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1 µA (per path) |
| Residual current IPE | ≤ 20 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 100 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 500 V |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Capacity (line-earth) | typ. 5 pF |
| Resistance in series | ≤ 10 mΩ |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 2.5 kA | |
| Alternating current carrying capacity (line-earth) | 10 A – 1 s |
Connection data
| Connection method | can be plugged into COMTRAB-TERMIBLOCK and LSA-PLUS disconnect and switching strips |
|---|---|
| Connection method IN | COMTRAB plug-in system |
| Connection method OUT | COMTRAB plug-in system |
| Connection technology | LSA-PLUS |




