Key Commercial Data
| Orderkey | 2805402 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 56 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356498821 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 244.200 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 96.8 mm |
|---|---|
| Width | 35.6 mm |
| Depth | 65.7 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 2 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TN |
| IT | |
| Mode of protection | L-PE |
| L-PEN | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| PBT | |
| Degree of pollution | 2 |
| Distance between live and grounded parts | 8 mm |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 2 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Additional descriptions
| Note | For use in all low-voltage systems between L-PEN. Only for use in IT systems between L-PE if the bodies of the equipment in the low-voltage system are connected to the grounding system of the transformer station. (common grounding of the HV transformer station and the bodies of the LV consumer’s installation. RE= RAaccording to IEC 60364-4-442/VDE 0100-442 Figure 44D/example a) |
|---|
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 400/690 V AC (TN-C) |
|---|---|
| 690 V AC (IT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 800 V AC |
| Rated load current IL | 80 A |
| Residual current IPE | ≤ 3 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 3 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 15 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 30 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 3 kV (at In) |
| ≤ 2.6 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 2.4 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 2.3 kV (at 3 kA) | |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 5 kV |
| TOV behavior at UT | 1550 V AC (5 s / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 80 A (gG) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 100 A (gG) |




