Key Commercial Data
| Orderkey | 2905871 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 28 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626003825 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 1,792.000 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 167 mm |
|---|---|
| Width | 106.8 mm |
| Depth | 74.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 6 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 4000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| T1 / T2 | |
| T1 | |
| I | |
| EN type | T1 / T2 |
| T1 | |
| IEC power supply system | TN-C |
| TT | |
| Mode of protection | L-PEN |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | light grey RAL 7035 |
| traffic grey A RAL 7042 | |
| Housing material | PA 6.6-FR 20% GF |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Distance between live and grounded parts | 1 mm |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 3 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240/415 V AC (TN-C) |
|---|---|
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 264 V AC |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 25 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 50 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 12.5 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 160 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 25 kA |
| Total discharge current Itotal(10/350) µs | 75 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi | 50 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 50 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 1.5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 1.5 kV (at In) |
| ≤ 2.5 kV (at 50 kA) | |
| ≤ 1.2 kV (at 12.5 kA) | |
| ≤ 1 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.9 kV (at 2.5 kA) | |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 1.5 kV |
| TOV behavior at UT | 415 V AC (5 s / withstand mode) |
| 460 V AC (120 min / withstand mode) | |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
Additional technical data
| Follow current interrupt rating Ifi | 100 kA |
|---|---|
| Short-circuit current rating ISCCR | 100 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 100 kA (AS NZS 1768:2007) |
| Maximum continuous voltage UC | 275 V AC |




