Key Commercial Data
| Orderkey | 2838160 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 23 (TT-2011) |
| GTIN | 4017918165390 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 292.100 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
General
| IEC test classification | I |
|---|---|
| T1 | |
| EN type | T1 |
| IEC power supply system | TT |
| TN-S | |
| Mode of protection | N-PE |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PBT |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, one-piece |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | none |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 230/400 V AC (TN – only N-PE) |
|---|---|
| 230/400 V AC (TT – only N-PE) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 260 V AC |
| Rated load current IL | 80 A |
| Residual current IPE | ≤ 0.1 mA |
| Standby power consumption PC | ≤ 26 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 100 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 50 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 2.5 MJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 100 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi | 100 A (260 V AC) |
| Voltage protection level Up | ≤ 5.5 kV |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 5.5 kV |
| TOV behavior at UT | 1200 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 100 ns |




