Key Commercial Data
| Orderkey | 2794110 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 187 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918072803 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 85.120 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Housing material | PA |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| VDE 0110-1 | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | DIN rail module, one-piece |
| Number of positions | 2 |
| Direction of action | 1L-N & N-PE |
Protective circuit
| Maximum continuous voltage UC | 264 V AC (L-N) |
|---|---|
| 264 V AC (L-PE) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Rated current | 3 A (40 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 0.25 mA |
| Residual current IPE | ≤ 0.5 mA |
| Input attenuation aE, sym. | > 55 dB (50 Ω / 1 MHz) |
| Input attenuation aE, asym. | > 35 dB (50 Ω / 1 MHz) |
| Capacity | 2x 100 nF (X2) |
| 2x 2.2 nF (Y2) | |
| Inductivity in series | 2x 2.7 mH (with current compensation) |
| Max. required back-up fuse | 3 A (gL) |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Screw terminal blocks |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




