Key Commercial Data
| Orderkey | 2880642 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 155 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356048989 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 53.300 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 75 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 75 °C |
| Degree of protection | IP40 |
General
| Housing material | ABS, metal-plated |
|---|---|
| Color | silver |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| DIN VDE 0110-1 | |
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 2 |
| Mounting type | Direct assembly on the device interface |
| Type | Connecting plug |
| Number of positions | 4 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C3 | |
| B2 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C3 | |
| B2 | |
| Maximum continuous voltage UC | 5.2 V DC |
| Rated current | 250 mA (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 100 µA |
| Residual current IPE | ≤ 100 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 350 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 350 A |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 350 A |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-line) | 350 A |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 350 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 20 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 20 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 14 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 14 V |
| Output voltage limitation (10/700) µs (line-line) | ≤ 15 V (Uo=4 kV) |
| Output voltage limitation (10/700) µs (line-earth) | ≤ 15 V (Uo=4 kV) |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 25 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 25 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 25 V (C1 – 500 V / 250 A) |
| ≤ 15 V (C3 – 25 A) | |
| ≤ 15 V (B2 – 4 kV / 100 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 25 V (C1 – 500 V / 250 A) |
| ≤ 15 V (C3 – 25 A) | |
| ≤ 15 V (B2 – 4 kV / 100 A) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 500 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 500 ns |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | typ. 70 MHz |
| Inductivity in series | 0.11 µH |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 500 V / 250 A |
| C3 – 2 kV / 25 A | |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 500 V / 250 A |
| C3 – 2 kV/25 A |
Connection data
| Connection method | Screw connection & D-SUB-9 |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | D-SUB-9 connector |
| Connection technology | 2-wire (shielded) |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.25 Nm |
| Stripping length | 5 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 26 … 16 |




