Key Commercial Data
| Orderkey | 2839240 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 116 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918182786 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 21.780 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 45 mm |
|---|---|
| Width | 17.7 mm |
| Depth | 52 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module height | 90 mm |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module depth | 65.5 mm |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Mounting type | on base element |
| Type | Male |
| Direction of action | Line-Line & Line-Signal Ground/Shield & optional Signal Ground/Shield-Earth Ground |
| Arrester can be tested with CHECKMASTER from software version: | From SW rev. 1.00 |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 24 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 27 V DC |
| 19 V AC | |
| Rated current | 2 A (80 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 5 µA |
| Residual current IPE | ≤ 4 µA (with PT 4-BE) |
| ≤ 1 µA (with PT 4+F-BE) | |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 365 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 2.5 kA (per path) |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-line) | 365 A |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 10 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 67 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 40 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 450 V (with PT 4-BE) |
| ≤ 1 kV (with PT 4+F-BE) | |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 40 V |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 60 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-line) | ≤ 45 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 50 V (C1 – 500 V / 250 A) |
| ≤ 45 V (C3 – 67 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 500 V (C2 – 10 kV / 5 kA with PT 4-BE) |
| ≤ 1 kV (C2 – 10 kV / 5 kA with PT 4+F-BE) | |
| ≤ 500 V (6 kV / 3 kA) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA (line-signalground) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | 0.1 dB (≤ 1 MHz) |
| 0.1 dB (≤ 1 MHz / 50 Ω) | |
| 0.2 dB (≤ 400 kHz / 150 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 50 Ohm system | typ. 4.5 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | typ. 1.5 MHz |
| Resistance in series | 0 Ω |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 500 V / 250 A |
| C3 – 25 A | |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| D1 – 2.5 kA |
Connection data
| Connection method | Screw connection (in connection with the base element) |
|---|---|
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.8 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




